Nový skandál v potravinářství – konina v hovězím a vepřovém mase

Celou Evropou v posledních týdnech hýbe další potravinový skandál – v řadě výrobků inspektoři nalezli stopy koňského masa, byť bylo prodáváno jako hovězí nebo vepřové. Kterých potravin se tento problém dotkl a může být koňské maso nebezpečné?

 

Kde všude bylo koňské maso nalezeno?

První hlášení o výskytu se objevila z Británie a Irska, kde se tyto potraviny prodávaly v sítích Lidl a Tesco. První problémovou firmoupork-69429_640 byla britská společnost Findus, v jejíchž lasagních se našlo dokonce 100% koniny namísto deklarovaného hovězího. Tyto konkrétní výrobky k nám Findus nedováží, ale i u nás se záhy objevila konina v boloňských lasagních firmy Nowaco. Byla nalezena i ve velice oblíbených vepřových kuličkách, které se prodávají v obchodech IKEA. Ta stáhla i své vídeňské párky. Dále se konina v ČR objevila v předsmažených hovězích hamburgerech firmy Bidvest.

Může být konina nebezpečná?

Koňské maso by samo o sobě mělo být zdravotně nezávadné. V některých zemích se jí běžně a lze jej sehnat i v našich supermarketech. Problémem je však to, že nikdo zatím neví, odkud se maso vzalo a ve Francii se v koňském mase našly stopy léku fenylbutazon, který se podává koním proti zánětům, ale pro člověka je nebezpečný. Toto maso bylo z koňských jatek v Británii.
A samozřejmě jde o velký podvod a klamání spotřebitelů.

Odkud se konina vzala?

V Británii bylo už kvůli skandálu zatčeno několik osob. Také český ministr zemědělství Petr Bendl volá po přísných postizích a apeluje, aby si lidé kupovali české výrobky.
Zatím nejvíce jsou v podezření Rumunsko a Polsko, existují spekulace, že zde nelegálně fungují koňská jatka a právě z nich se maso dostává do výrobků, které jsou deklarovány jako hovězí nebo vepřové.
Kuriózně dopadly testy na koninu na Islandu – tam nebylo v některých výrobcích, které měly být z hovězího, maso vůbec.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

three × 3 =