Co by měl správný řidič zkontrolovat před tím, než vyjede?

Každý zodpovědný řidič by měl před jízdou myslet nejen na svou bezpečnost, ale zároveň i na bezpečí všech ostatních účastníků silničního provozu a pokaždé si tak před uvedením auta do pohybu pečlivě zkontrolovat vše, co by případně mohlo vést k ohrožení jejich zdraví a majetku. O jaké konkrétní nezbytnosti nutné k překontrolování se jedná?

Přípravu před cestou autem není radno podceňovat

Za naprostou samozřejmost by měla být neoddiskutovatelně považována kontrola všech pneumatik, včetně té rezervní (u ní postačuje kontrola 1× do měsíce). Jmenovitě byste vždy měli přeměřit tlak, jenž by měl odpovídat zatížení a typu kola, a dezén pneumatik, který musí být ze zákona u letních pneumatik minimálně 1,6 mm, pro bezpečnou jízdu však doporučujeme alespoň 3 mm. U zimních pneumatik je pak předepsaná minimální hloubka 4 mm.

Rovněž je nezbytné dohlédnout, a to nejen vizuálně, na dotažení všech šroubů, aby nemohlo dojít k uvolnění kola během jízdy.

Nezáleží na tom, zdali vlastníte rodinný vůz či crossover, před tím, než se vydáte na cestu je též doporučováno si poupravit sezení k obrazu svému, a to nejen kvůli pohodlí, ale zejména proto, aby vám špatný posez nebránil plnohodnotnému ovládání vozu.

Před jízdou je dobré se ujistit, že s sebou máte opravdu všechno potřebné

Dalším krokem procesu přípravy na jízdu by měla být kontrola zrcátek, jež by měla být čisté, a hlavně správně seřízené, tak aby vám umožňovala dokonalý přehled o situaci na vozovce.

Mezi další komponenty vozu, které byste rozhodně neměli během příprav opomenout, patří:

  • Ostřikovače (hladina)
  • Okna (čistota)
  • Světla (funkčnost, čistota, seřízení)
  • Olej (hladina)
  • Chladící kapalina (hladina)
  • Palivo (stav)

Zejména u půjčených aut si je pak třeba důkladně ověřit, zda jsou vybavena povinnou výbavou (lékárnička, výstražný trojúhelník, reflexní vesta, zvedák, klíč na matice kola a rezerva). Zapomenout byste neměli ani na kontrolu všech potřebných dokladů pro případ policejní kontroly, především řidičského a technického průkazu.

Krom samotné kontroly auta je velice důležitá i sebekontrola. Pokaždé je třeba si klást otázku, zdali jste před usednutím za volant dostatečně odpočinutí a jestli vám vaše zdraví cestu dovolí. V případě, že jste v den jízdy požili alkohol, je nezbytně nutné si pomocí alkotestru ověřit, že z vás již vyprchal.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 × 2 =