Hra o trůny skvělý fantauy seriál dle knih George RR Martina

Hra o trůny – fantastický fantazy seriál

Jednoho dne jsem hledal filmy na internetu. Náhodou jsem narazil na jeden, o kterém jsem si myslel, že je to film. Ihned po spuštění bylo jasné, že nejde o film, ale pouze o jeden z dílů seriálu Hra o trůny. Sehnal jsem si proto všechny 3 série, které zatím vyšly, zkouknul a nestačil jsem se divit. Prostě skvělý.

Na základě knih Hra u trůny od George RR Martina

Seriál natáčí HBO – říkám natáčí, jelikož se nyní natáčí již 4 série. Každá série čítá po 10 dílech. Už titulky jsou velmi zajímavé a dokonce získaly nějaké ocenění. V titulcích se dočtete, že seriál vychází z knih George Raymonda Richarda Martina, který se na seriálu podílel. Knihu jsem si koupil už jen proto, že rád porovnávám knižní předlohy a bavím se, jak jsou filmy osekané vůči knižní verzi. Avšak v tomto případě musím říct, že v mnohých větách a konverzacích seriál kopíruje knihu slovo od slova, větu od věty a že se zfilmování povedlo báječně.

Seriál Hra u trůny

A nyní se již dostáváme k samotnému seriálu. Těžko odhadnout (tedy pro mne) v jaké době se děj odehrává, ale v seriálu se vyskytují panoši, vazalové, lení paní, lordi a rytíři. Zapomenout nesmím ani na lady. A protože jde o fantazy žánr jsou zde zastoupeni i „Jiní“.  Zima v tomto seriálu potažmo knize netrvá pouze několik měsíců, ale klidně celý lidský život a stejně tak léto se může protáhnout na několik let. Sedmi království vládne z železného trůnu králova Přístaviště král Robert Baratheon (Mark Addy), který záhadným způsobem přijde o svého pobočníka. Jede proto navštívit svého dlouholetého přítele Eddarda Starka (Sean Bean), lorda Zimohradu a strážce Severu. Pak už se dávají věci do pohybu a vše se začne dít velice rychle a na konci třetí série se nestačíte divit a zůstáváte s otevřenou pusou.

Hra o trůny skvělý fantauy seriál dle knih George RR MartinaSeriál je hodně syrový, pokud jde o ukazování poprav a krve, které zde není málo, takže pro slabší povahy to úplně není. Stejně tak v intimních hrátkách, které jsou v knize se filmaři vyřádili dosyta, takže mnohdy máte pocit, že spíše sledujete historický erotický film. Ale právě ona surovost a detaily dělají z tohoto seriálu to, co je. Intriky, podrazy, čest, víra, hrdinství, to vše se kloubí ve skvělých příbězích jednotlivých hrdinů, které budete milovat a nenávidět, kteří zemřou ve chvíli, kdy to budete nejméně čekat, kde si autoři nehrají na to, že kladní hrdinové musí zůstat až do konce knihy, resp. seriálu v tomto případě. Tak nějak si představuji život v té době – krutý a drsný pro vesničany ale také i pro vážené rody, jelikož války na sebe nenechaly dlouho čekat. A i zde se ukazuje, že se mnohdy válka odehrává v kryptách pod hradem, kde se kují intriky a že i když vyhrajete všechny bitvy můžete nakonec válku prohrát.

Skvělá výprava

Hned několik režisérů se podílelo na tomto seriálu. Byly to Brian Kirk, Daniel Minahan, Alan Taylor, Timothy Van Patten, Neil Marshall, David Petrarca, Alik Sakharov, David Nutter, David Benioff, Alex Graves, Michelle Maxwell MacLaren.  Ve spolupráci se scénáristy mezi kterými nechybí ani americký autor těchto knih George RR Martin, což dle mého názoru působí kladně na zachování autentičnosti s knihou vedlo k celkově reálnému dojmu. Špína, otroci, služebnictvo, nevěstince ale i velké paláce plné přepychu. Výprava a prostředí seriálu Hra o trůny jsou voleny citlivě a vše vypadá opravdově. Postupně se seznamujete s jednotlivými rody a získáváte pojem o spojitostech a rodokmenech. Nechybí ani draci, kteří přeci do Fantasy žánru patří.

Kniha je lepší – jako vždy

I když má seriál na ČSFD hodnocení 92% a je opravdu úžasný je kniha přeci jen o kus dál, přestože tvůrci zachovali dialogy a vytvořily scény, které jako by z knihy vypadly. V knize si můžete představovat svět, které George RR Martin popisuje dle vlastní fantazie a to je něco, co je v seriálu upřeno. Někdo měl již vizi, jak by takový svět mohl vypadat za vás a vy musíte přijmout to, co se vám nabízí. Naopak v knize si svůj svět tvoříte sami. Ještě stojí za to připomenout, že seriál aktuálně vysílá Česká televize na svém druhém kanálu. Já se ovšem těším na Vánoce, protože možná na mně budou pod stromečkem čekat originální DVD první a druhé série s bonusovým obsahem a mapou Západozemí. A to je více než stažený seriál v pochybné kvalitě na pevném disku.

Buďte ve střehu. Zima se blíží…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

13 − 10 =