Jak si zařídit živnostenský list?

Přemýšlíte, že byste se pustili do podnikání na vlastní pěst? Pokud vyloženě nepotřebujete vystupovat jako firma, je pro jednotlivce obzvlášť na začátku lepší zřídit si živnostenský list. Stojí jen 1000 Kč a zřídit si ho můžete na jakémkoliv živnostenském úřadě.

Možná si ještě vybavujete, jak vypadal starý živnostenský list. Ten už se dnes jako doklad nepoužívá, jeho místo nahradil výpis ze živnostenského rejstříku. A ten dostanete, když se na živnostenském úřadě registrujete jako OSVČ. Ale vezmeme všechno hezky popořádku.

Nejdříve si rozmyslete, co chcete vlastně dělat

Ze všeho nejdříve byste si měli ujasnit, v čem chcete podnikat, jaké činnosti budete provádět a zda má vůbec takové počínání smysl. Máte už nějaké nabídky práce? Bude snadné sehnat ve zvoleném oboru zakázky? Spousta podnikatelů si založí živnost nejdříve na vedlejší činnost, a až když se jim daří, udělají si z ní hlavní zdroj příjmů. To si dobře promyslete.

Na základě úvah o tom, co budete dělat, si pak prostudujte živnostenský zákon a najděte si živnost, již chcete vykonávat. Jsou uvedené pod číslem, tak si číslo zapište, budete jej potřebovat na živnostenském úřadě. Živností si vypište klidně více, zapíšou vám je všechny. Jen si jich nevybírejte 10, ať nebudíte dojem, že se chystáte dělat každou jen napůl.

Co si vzít na živnostenský úřad?

Živnostenský úřad můžete navštívit v libovolném městě, nemusí jít o místo vašeho bydliště. S sebou si vezměte čísla živností, jež chcete vykonávat, občanský průkaz a 1000 Kč jako správní poplatek na založení. Půjde-li o živnost řemeslnou, musíte si vzít i doklad o odborné způsobilosti, u volných živností nic takového nepotřebujete. Jestliže studujete, budete potřebovat i potvrzení o studiu. Podmínkami jsou každopádně plnoletost a bezúhonnost. Při cestě na úřad byste také měli mít rozmyšlené sídlo provozovny (u fyzických osob to bývá adresa bydliště) a to, zda se stanete plátci DPH.

Být či nebýt plátce DPH? Být plátcem DPH musíte, pokud obchodujete s firmami mimo ČR, nebo jestliže váš roční obrat překročí milion korun. V opačném případě je rozhodnutí čistě na vás. Plátcem DPH se vyplatí, když výdaje převyšují příjmy, jinak spíš ne.

Po založení živnosti se nesmíte zapomenout registrovat jako OSVČ na finančním úřadu, u okresní správy sociálního zabezpečení a také zdravotní pojišťovny. Někdy to za vás zařídí na živnostenském úřadě, ale raději se informujte.

Nebylo by lepší pracovat pro nějakou firmu?

Spousta OSVČ, co mají živnost, funguje tak, že pracují primárně pro jednu či dvě větší firmy. Zbytek obratu jim pak tvoří drobnější zákazníci. I vy byste se tedy občas mohli podívat na nabídky práce a prostudovat, zda někdo neshání zaměstnance, který by mohl pracovat na živnostenský list. Sledujte například pracovní portál VímVíc.cz. Najdete tam i články a rady zaměřené na živnostníky a kromě jiného mají velmi hezky propracované hodnocení zaměstnavatelů. Pracovat sami na sebe jdete nejspíše kvůli svobodě, kterou vám taková činnost nabízí. Takže než se upíšete nějaké firmě, prostudujte si, jak se chová ke svým zaměstnancům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nine − five =