Kuchařské osobnosti – Gordon Ramsay

Ačkoli se o britské kuchyni traduje, že není příliš chutná, právě z této země pochází řada kuchařů, kteří díky svým TV pořadům a projektům patří k nejoblíbenějším po celém světě, třeba Jamie Oliver, Nigella Lawson nebo právě Gordon Ramsay.

 

Životopis

Gordon James Ramsay se narodil roku 1966 ve Skotsku a vyrůstal na jihu Anglie. Nejprve to u něj vypadalo na kariéru fotbalisty, ale v 17 letech si zranil koleno a o 2 roky později začal studovat hotelový management, což předurčilo jeho novou profesi – šéfkuchaře. První zkušenosti s provozem restaurací sbíral v Londýně a poté v Paříži, kde se roku 1993 stal majitelem restaurace Aubergine, která

Zdroj: www.grandmajuice.net/
Zdroj: www.grandmajuice.net/

získala dvě michelinské hvězdy. O 3 roky později vydal první kuchařku. Jako televizní celebrita se prosadil před 9 lety, nejprve v pořadu Ramsay’s Kitchen Nightmares (podle něj se u nás vysílá Ano, šéfe!), ale nejznámější je reality show Hell’s Kitchen (Pekelná kuchyně). Od roku 1996 je ženatý a má 4 děti.

 

Aktivity a úspěchy

Ramsay je držitelem hned 13 michelinských hvězd, nejprestižnějšího kuchařského ocenění a majitelem úspěšného restauračního impéria, které funguje po celém světě.
Hned jeho první show získala významné televizní ceny BAFTA a EMMY a Pekelná kuchyně má v USA průměrnou sledovanost 14 milionů diváků. Oblíbený je také pořad The F – Word (Faktický odborník), kde vaří s různými celebritami nebo kuchařská soutěž MasterChef, kterou produkuje a vystupuje v ní jako porotce. Je rovněž autorem několika populárních kuchařek.

 

Kontroverze

Někteří lidé z Ramsayova okolí o něm říkají, že je s ním velmi těžké vyjít. Zapletl se i do sexuálních skandálů, byl obviněn z řízení v opilosti a výtržností a objevilo se dokonce podezření, že ve svých restauracích nabízí nakoupené polotovary, za které má velkou marži. Na druhou stranu přispívá na charitu, podporuje lidi nakažené HIV/AIDS a financuje Londýnský maraton.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

fifteen − fifteen =