Letní pneumatiky: Jak vybírat nové a kdy přezouvat

Při pohledu z okna nebo procházce po okolí už jednoznačně pociťujeme příchod jara. V kalendáři to tak sice ještě nevypadá, nicméně co naplat. V souvislosti právě s jarním obdobím přichází pro řidiče opět tradiční povinnost přezutí zimních pneumatik na letní. Jestliže momentálně vybíráte nějaké nové, měli byste se řídit několika důležitými pravidly. Právě na ně upozorníme v následujících řádcích. Dlužni nezůstaneme ani konkrétní dezény letních gum, jež byly nejúspěšnější v testech největšího německého autoklubu ADAC. V neposlední řadě poradíme, kdy nastane ta nejvhodnější doba pro přezutí.

Zodpovězte si základní otázky

Jak zimní, tak i letní pneu představují jediné spojení mezi automobilem a vozovkou. I proto je zapotřebí být při výběru precizní. Odpovězte si na dvě základní otázky. Ta první zní jednoznačně. Kde budete jezdit? Je jasné, že pro jízdu na dálnicích, rychlostních silnicích a vozovkách vyznačujících se kvalitním povrchem potřebujete jiné gumy, než je tomu při jízdě na šotolině či nezpevněném podkladu. Druhá otázka se týká výše investovaných finančních prostředků. Cenově se jednotlivé pneumatiky pochopitelně liší, a to především podle značky a logicky kvality.

Rozměry pneumatik, indexy

letní pneumatiky
letní pneumatiky

Před nákupem pneumatik byste určitě měli znát jejich rozměry. Každý vůz je na tom jinak. Podívat se můžete buď přímo do manuálu auta, anebo prostě na stávající obutí. Základními rozměry jsou šířka pneumatiky, která je uváděna v milimetrech, výška bočnice v % a průměr ráfku udávaný v palcích. Z indexů se bere v potaz nejčastěji ten hmotnostní, jenž udává, jaké zatížení pneumatika v maximu dokáže snést. Rychlostní index naopak udává, na jakou maximální rychlost je konkrétní guma stavěna.

Štítky EU

Jinak se vyplatí sledovat i některé ostatní ukazatele, z nichž jsou důležité hlavně energetické štítky dle EU. Ty vyjadřují míru spotřeby paliva, přilnavost na mokrém povrchu anebo celkový vnější hluk.

Přečtěte si recenze a nezávislé testy

V každém případě se vyplatí přečíst si nezávislé recenze a testy, jež dokážou prozradit mnohé. Stačí si pouze zadat do vyhledávače například Hankook Ventus Prime3 K125 a testování těchto gum si dohledáte pohodlně. My vybíráme dva úspěšné dezény v testech ADAC.

Pirelli P1 Cinturato Verde

Tento typ pneu se hodí především pro jízdu po městě a vyznačuje se poměrně výrazným designem. V testu ADAC pro rok 2017 zvítězily, a to i třeba díky minimální hlučnosti při provozu nebo výborným vlastnostem při jízdě po mokré vozovce. Samozřejmě poskytují i maximální komfort jízdy. Vyznačují se mimo jiné nízkým valivým odporem a funkcí runflat, která umožňuje dojetí nižší rychlostí při proražení gumy.

Sava Intesa HP

Dobrou volbou jsou určitě i pneumatiky Sava Intensa HP. Ty se umístily vysoko v testu ADAC v loňském roce. Jedná se o výrobek slovinského výrobce – ekonomickou pneumatiku. Vyznačuje se nízkým valivým odporem a také výbornými brzdnými vlastnostmi.

Kdy je optimální přezout?

Co člověk, to jiné doporučení. Obecně platí, že povinnost mít zimní pneumatiky trvá do 31. března. Poté je už pouze na každém z nás, pro jaký termín se rozhodne. Vyplatí se orientovat podle počasí a samozřejmě přeplněnosti pneuservisů. Přesto je vhodné přezout zavčas a nesjíždět si zimní pneu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

five × 1 =