Mobilní jeřáby: 5 základních typů, které musíte znát, pokud chcete udělat výhodný obchod

Jestliže se zajímáte o stavebnictví a strojírenství, je pro vás velikou výhodou znát základní typy mobilních jeřábů. Ty mají totiž spoustu výhod, které vám usnadní práci – ať už je ve hře jejich mobilita, flexibilita či maximální nosnost. A dokonce vám mohou pomoci i při nebezpečných operacích (jako např. ve Fukušimě). Existuje jich ale spousta; od jednoduchých automobilových konstrukcí až k velmi složitým. Jejich správný výběr vám může pomoci ušetřit spoustu času i peněz.

V následující části textu se seznámíte s pěti základními druhy a jejich vlastnostmi.

Mobilní jeřáby – základní typy a využití

1) Kolový jeřáb

Tento typ je nejspíš nejznámější mezi znalci i laiky. Jedná se o typ autojeřábu, kde je samotný jeřáb nasazen na tělo nákladního vozidla. To může mít různé podvozky – jejich výběr je definován nosností, rychlostí pohybu a také následným uplatněním vozidla, které je skutečně široké.

Lze ho využít napříč mnoha odvětvími. Hodí se na silnici i do terénu a může převážet velké množství nákladů na delší vzdálenosti.

2) Kolejový jeřáb

Typ určený pro práci ve výrobním závodě, průmyslových podnicích či přímo na železnici. Od ostatních se liší hlavně tím, že je navržen pro pohyb na kolejích.

Díky tomu je efektivní, bezpečný a unese i těžší hmotnosti (až 250 tun). Při práci na železnici, na které vykonává například překládací práce, montážní práce ale i nehodové práce, musí splňovat určitá pravidla (např. výstroj či bezpečnostní pravidla při převozu).

Velkou výhodou je, že má nižní ekonomické náklady.

3) Pásový jeřáb

Tento druh je namontován na pásech, což hraje ve prospěch jeho stability i mobility. Navíc je schopen zvedat opravdu velmi těžké náklady (až 3 200 tun), přičemž je váha nákladu díky široké základně rozmístěna na větší plochu, a nehrozí tak jeho propadnutí.

Pohyb zvládá pozoruhodně rychle, pro svou pevnost také nepotřebuje podpěru. Dobře pracuje v drsném terénu, který jiným typům mobilních jeřábů dělá značný problém. Hodí se i na měkký a na stavbu nepřipravený povrchu. Používá se při konstrukci mostů, potrubí aj.

Složité a drahé je ovšem jeho přemisťování.

4) Univerzální jeřáb neboli All-Terrain Crane

All-Terrain Crane je univerzální hlavně svou možností použití na silnici (jeho rychlost může dosáhnout požadované rychlosti na veřejných silnicích), ale i v terénu. Podle činnosti, kterou bude konkrétní zařízení provozovat, může být natáčena jedna i více náprav, což zaručuje lepší stabilitu, ovladatelnost a nižší opotřebení pneumatik.

Je schopný unést přes 1000 tun a je označován za oporu těžkého průmyslu.

5) Jeřáb do drsného terénu

Toto vozidlo je konstruováno speciálně k provozu v drsném terénu. K tomu slouží především svou schopností pohonu všech kol a svými speciálními gumovými pneumatikami vhodnými pro ježdění mimo vyhrazenou cestu. Je dobře ovladatelný, má nosnost 20 až 100 tun.

Nevýhodou je ovšem jeho pomalá přepravní rychlost.

Mobilní jeřáby představují širokou možnost užití. Ať už jsou využívány ve stavebnictví, při nehodách nebo při přesunu překážejících nerostů. Znalost jejich základních typů (kterou teď již máte) lze využít při ekonomických i časových úsporách. Chcete pomocí tohoto zařízení zvednout co největší hmotnost? Nebo vám snad jde především o rychlost? Vyžadujete od vozidla schopnost pracovat v drsném terénu? Všechny tyto problémy teď už velice snadno vyřešíte.

Který z těchto mobilních jeřábů znáte? A se kterým jste se seznámili až pomocí tohoto článku? Máte s nimi nějaké pozitivní, či negativní zkušenosti? Budeme rádi, když se o ně s námi podělíte v komentářích!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

one + nineteen =