Nevyřešilo by vaši komplikovanou křižovatku dopravní zrcadlo?

Nepřehledná místa jsou strašákem všech řidičů. Můžete být sebevíc pozorní, ale když prostě na některém místě není dobře vidět, k nehodě dojde, než se vůbec nadějete. Právě proto je tak důležité dopravní značení a v nepřehledných místech také zrcadla.

Dopravní zrcadla se používají v rizikových křižovatkách, kde například není vidět za zatáčku. Mohou být kulatá či obdélníková, liší se ovšem jejich pozorovací vzdálenost. Vyrábí se s přesným poloměrem zakřivení, který se kontroluje laserovými snímači.

Dopravní zrcadla jsou odolná

Každé vyrobené zrcadlo je pečlivě otestováno. Musí do něj být vidět pod patřičným úhlem a v žádném případě nesmí zkreslovat vzdálenosti. Vše podléhá Ministerstvu dopravy, kontroly jsou pečlivé.

Takové zrcadlo také musí vydržet působení vlivů počasí. Některá nad sebou mají stříšku, vzhledem k tomu, že jsou vypouklá, se na nich ale voda ani sníh obvykle nedrží. Čas od času je potřeba je vyčistit. Špinavá či prasklá zrcadla totiž na silnicích udělají více škody než užitku.

Máte pocit, že dopravní zrcadlo někde chybí?

Možná sami víte o několika křižovatkách, kde jsou dopravní zrcadla umístěná. Nebo vás napadá místo, kde zrcadlo není, ačkoliv by dokázalo hodně zpřehlednit situaci. V takovém případě můžete začít jednat. Každý občan, obec i organizace má právo podat návrh na změnu dopravního značení. Většina příslušných správních úřadů k tomu má připravené formuláře, mnohdy je stačí poslat i elektronicky. Jen je potřeba se obrátit na ten správný úřad. K tomu musíte určit typ silnice, protože třeba takovou dálnici určitě nebude spravovat obecní úřad.

Umístit dopravní značení nebo zrcadlo svépomocí je trestné. Značení není možné libovolně odstraňovat, ani přidávat. Na druhou stranu, pokud víte o místě, kde by značka či zrcadlo pomohlo, neváhejte a dejte o tom vědět. Možná zachráníte lidské životy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

6 + thirteen =