Pozvánka do Sapy

Dnes trochu netradiční, ale o to exotičtější pozvánka do vietnamského areálu Sapa v Praze. Ano i v Praze se můžete cítit jako v zahraničí a to hned ze dvou důvodů. Tím prvním je jídlo, které vám nikde jinde neuvaří a druhým důvodem je nakupování za skutečně zajímavé ceny, které směle konkurují nákupům za hranicemi našeho státu.

 

Co je to Sapa

Je to vlastně takový malý stát ve státě pro vietnamské občany. Ti mají v Sapě vše, co potřebují k životu v ČR. Své školy, svá zdravotnická zařízení, obchody a i svůj vlastní Vjezd do areálu Sapa Prahatypický modlitební chrám. Sapa je ale také především velkoobchodem s textilem, jídlem drogérií a dalšími surovinami pocházejících z Vietnamu, ale také třeba i české výrobky.

Velkou výhodou areálu Sapa je, že není uzavřen pro české obyvatele a měna je zde v korunách. Ač se našinec může trošku obávat vstoupit „na území“ cizinců věřte, že není čeho se bát.

 

Sapa – kde ji hledat

Sapu najdete v Praze v městské části Libuš mezi Libuší a Písnicí. Nejpohodlnější spojení pokud nemáte auto je autobusem číslo 113 z Kačerova do zastávky U Libušské sokolovny. Pak kousek ve směru jízdy autobusu a po levé ruce jistě nepřehlédnete vysokou bránu s nápisem Sapa.

 

Buncha

Tak výrazná vietnamská specialita, že si zaslouží svůj vlastní odstavec. V Sapě můžete navštívit hned několik restaurací, ale některé jsou specializované pouze na jedno jídlo. Tak třeba “restaurace” jen pro rybí polévku. Proč jsem dal restauraci do uvozovek? Protože mnohdy jde jen o unimo buňky se třemi stolečky, šoupacími dveřmi a přírodním větráním. Jinými slovy dost spartánské prostředí pro Čecha dost neobvyklé. Proto jsem úvodem zmiňoval exotiku. Zde je na místě.

Tak to je ona Buncha - v pozadí nudle, vpravo miska s čersvými bylinkamiAle stále vám dlužím vysvětlení z titulku tohoto odstavce co že to je ta Buncha. Hledal jsem na wikipedii, chtějíc vám podat odborné vysvětlení včetně data vniku hlavních surovin a původu, leč jsem ji nenašel, takže spokojit se budete muset s mým laickým popisem, jak znám Bunchu já ze Sapy.

Je to jídlo z vepřového masa (když není, používá se kočičí – to je samozřejmě jen vtip). Jde o směs z mletého masa ochuceného kořením a  česnekem – placičky opečené na grilu. Dále je součástí Bunchy i na grilu opečené kously vepřového boku. Vše podáváno s miskou nudlí. V další misce najdete nálev, v kterém můžete máčet nudle nebo maso. Poslední talíř je plný čerstvých bylinek jako je třeba bazalka, meduňka oregano a další jsem nedokázal identifikovat. Celkem tedy čtyři misky velmi zajímavého a chutného pokrmu. Jíst můžete hůlkami nebo příborem a nemusíte se za to stydět, nikomu tím neublížíte.

 

Další restaurace

Jestli vás předchozí odstavec moc nenadchnul nevadí. Sapa nabízí gurmánské zážitky na úrovni. Stačí jen vědět, kde hledat. Můžete tak navštívit restauraci Little Hanoi (shodou okolností kousek od unimo buňky s Bunchou). Tato restaurace nabízí klimatizované prostředí, personál a jídla na velmi vysoké úrovni, sáhnout však budete muset i do kapsy hlouběji. Dále zde najdete i „klasické čínské“ restaurace s nabídkou běžných vietnamských jídel i když přece jen o poznání lépe upravených oproti „venku“.

 

Koberec ani květiny nyní před supermarketem nenajdete přesto nakoupíte super výhodněNakupujeme v Tamda Foods

Jestliže budete již v areálu Sapy, mohu Vám zcela jistě doporučit najít místní supermarket Tamda Foods. Není jej téměř možné přehlednout, je kousek nad úrovní „hlavní silnice“ Zaujme především zbožím, které u nás nekoupíte a pokud ano tak za draho. Kupuji tam například sladké chilli omáčky za cca 45 korun za 0,7 litru. Oblíbil jsem si i půlkulové sáčky smažené cibulky, která je již hotová a stačí jen posypat jídlo. Skvělá věcička

 

Levně především cukrovinky a drogerie

Hlavním důvodem proč se v tomto supermarketu stavit jsou především ceny. Ty vás z 80% velmi mile překvapí. Jeden příklad za všechny je studentská pečeť, kterou tam nakoupíte za krásných 28 korun. Cena v českých supermarketech se bez akcí pohybuje okolo 45 korun. Levně nakoupíte i další české cukrovinky. Dalším důvodem je nákup drogerie, který je prostě výhodnější a to o místy až o několik stokorun na pracích prášcích.

Dalším již menším bonusem jsou velmi příjemné pokladní, které pozdraví a nejsou otrávené z toho, že musí sedět za pokladnou. Takže z nákupu velmi dobrý pocit. Ten „vůně“ pracích prostředků se line celým supermarketem a trochu kazí dojem z nákupu.

 

V Sapě i padělky

Dejte si pozor. Jestliže se stavíte u obchodníků, kteří prodávají značková trika, parfémy nebo boty za super výhodné ceny nejde o originály. Může vám to vadit a nemusí, přesto na to z důvodu úplnosti informací upozorňuji. I když jsou tam dost často razie celníků i COI není problém tam toto zboží koupit. Asi bych to neměl psát, ale trika jsou dost kvalitní.

 

Dejte pozor na provoz

Autem nebo pěšky, buďte opatrní. Nevládnou zde žádná pravidla (možná jo ale zatím jsem je nepochopil nebo si jich nevšimnul). Vietnamci jezdí jako blázni a mnohdy nevěnují příliš pozornosti řízení o to opatrnější pak musíte být vy, pokud chcete návštěvu Sapy ve zdraví přežit.

Byly jste už v Sapě? Podělte se s námi pod článkem s vašimi zkušenostmi.

11 thoughts on “Pozvánka do Sapy”

 1. Na bunču chodíme pravidelně s manželkou. To stolování a prostředí tam stojí za ho… ale to jídlo je super

 2. Mafie je všude. To byste nesměla ani do českých restaurací, protože jsou vlastněné mafiány. Do Sapy začalo během posledních 6 let jezdit na nákupy a jídlo dost čechů, což se projevilo i v restauracích kdy poměr našich je přes 60%. Nemyslím, že by bylo něco špatného na tom, když autor článku doporučí zrovna Sapu na nákupy a jídlo 🙂

 3. Já teda jako autor článku jsem se nikdy v Sapě s drogama nesetkal a ,myslím, že se s nimi setká jen ten který o to stojí a ví, kde je hledat. V Sapě si českých zákazníků na rozdíl od hypermarketů a supermarketů opravdu váží a to je pro mě podstatné. To, že prodejci drog nabízejí drogy přímo na václaváku a staromáku je zřejmě každému jedno…

 4. Ano, pokud člověk nad něčím přivírá oči, pak to skutečně nevidí 🙂 Václavák a Staromák je pro mě skutečně hodnotnější lokalita než SAPA, které mimo jiné už i několikrát ohrozila okolí
  Kazdopadně přeji dobrou chuť 🙂
  http://ekonomika.idnes.cz/kontrola-zavrela-cast-obri-asijske-trznice-sapa-v-praze-kvuli-mysim-11h-/ekonomika.aspx?c=A110505_125106_ekonomika_fih
  Vy, jako vydavatel článků, resp. novinář?, Davide, byste se možná měl pokusit se s něčím takovým setkat, pokud se chcete věnovat žurnalistice, neměl byste zavírat oči nad problémy a argumentovat tím, ale oni na Václaváku….trochu ve stylu – no a co že tady se krade, vedle se i vraždí….

  1. O myších v Kauflandu, zeleném masu v Hypernově jste taky dozajista slyšela. Jaký je v tom rozdíl, snad jen ten, že hypermarket si inspekce netroufne zavřít. Ono ani nezáleží jestli se jedná o nějaké čínské tržiště, lidé víc hledí na cenu, než na kvalitu. Apropo, nemyslím si že by někdo nad něčím zavíral oči, stejně byste mohla argumentovat nad turistickými průvodci, které zvou k návštěvě míst, která jsou známá výskytem dealerů.

 5. Ano, až budu psát o drogách půjdu do Sapy a budu se tam snažit vyhledávat drogy, abych o tom pak mohl napsat, čímž dám návod feťákům a závislákům, což ale zrovna moc nechci. Pokud jako běžný občas přijedu autem do Sapy, zaparkuju, zajdu do restaurace a pak si autem zajedu nakoupit do supermarketu nemám se šanci s něčím takovým setkat. Z okna restaurace pozoruji život na ulici, lidé kolem jezdí na kole, nebo prochází pěšky, nikde nic podezřelého. Nezlobte se, ale myslím, že byste se Kristo měla jít Sapu vyzkoušet sama a pak o tom můžete napsat vlastní článek. Já píšu jen o svých zkušenostech a ty jsou doposud pozitivní. Vy pokud máte osobní zkušenosti jiné, tak je zde velmi rádi uvítáme stejně jako ostatních čtenářů. Do Sapy chodím cca 12x do roka bez incidentů. Jestli se mi v budoucnu něco zlého v Sapě přihodí rád o tom napíšu varovný článek. Doposud však nemám důvod.

 6. Vite co lidi, tak tam nejezdete, kdyz tu musite psat, jak byste nikdy! Ze vam v tescu a hypermarketech prodaji daleko drazeji, zato hnilou zeleninu, maso, to vam nevadi, ale verte, jste ve vysledku jeste vetsi prasata! Ale nekomu holt ta zelena kurata z Tesca chutnaji. Pracovala jsem tam pred lety, pri skole – delala jsem praxi! Odsuzujete tu neco a pritom nakupujete jeste vetsi hnoje! Mysi, to jsou nejmensi zlo! Ona je mys, kdyz ma moznost vybirava!

  1. A vy si hnilé maso a zeleninu koupíte? To si koupí snad jen nesvéprávný člověk, který nepozná hnilé od čerstvého. Apropo, myši jsou ve všech obchodech? Moc se dámo díváte na TV Nova, měla byste to omezit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

15 + four =