S koupením nemovitosti je spojena celá řada povinností

V současné době je realitní trh vskutku rozmanitý. Vybrat si můžete z pestré škály bytů, rodinných domů, ale klidně i administrativních budov, kanceláří a skladových prostor. Pokud se tedy pouštíte do koupě nemovitosti, měli byste se seznámit s několika základními kroky, které vám celý proces usnadní.

Čím koupě bytu a rodinného domu začíná? V první řadě je nezbytné vybrat si konkrétní nemovitost, která vás nadchne designem, rozlohou, lokalitou a cenou. Všechny dané aspekty byste měli při výběru nového obydlí určitě zohlednit.

Podepište smlouvy a vyřiďte si hypotéku

Záleží především na tom, jestli máte zájem o nemovitost od soukromníka, nebo realitního makléře. V prvním případě totiž nemusíte zajišťovat rezervační smlouvu a skládat rezervační poplatek. Zatímco realitní kanceláře mají tento krok zavedený, aby měly jistotu, že od koupě neuskočíte. Rezervačním poplatkem si totiž zajišťujete, že nebude kancelář nabízet objekt dalším zájemcům.

Poté přikročíte k podpisu předkupní smlouvy, kterou potřebujete k vyřízení hypotečního úvěru. Jestliže nemáte dostatek hotovosti, bez hypotéky se jednoznačně neobejdete. Přímo na internetu najdete nástroje, jako je hypotéka kalkulačka, prostřednictvím které zjistíte potřebné věci, jako jsou výpočet měsíční splátky a maximální výše úvěru. Uděláte si tak reálnou představu o tom, jak moc hypotéka zatíží váš rodinný rozpočet.

Jakmile vám banka schválí hypoteční úvěr, můžete podepsat kupní smlouvu. Prodávající však ještě nedostane peníze, ale ty by měly být uschovány na neutrálním a bezpečném místě, jakým je třeba bankovní úschova. Peníze z úschovy se prodávajícímu uvolní až v okamžiku, kdy budete zapsáni v katastru nemovitostí jako majitel.

Kupující má v posledních několika letech ještě jednu důležitou povinnost, a to zaplatit daň z koupě nemovitosti. Daň v minulosti platil prodávající, ale zákony se změnily. Výše daně se odvíjí od kupní ceny, neboť se jedná o 4 % z kupní ceny nemovitosti.

CINCINK – realitní portál vám s koupí pomůže

Jestliže hledáte realitní portál, jenž by vám nabídl komplexní služby, potom se podívejte na stránky startupu CINCINK. Stojí za ním Komerční banka, která chtěla tímto projektem zaplnit díru na trhu. V českých internetových vodách zatím neexistuje takový portál, jenž by pomohl oběma stranám a současně nabízel možnost vložení inzerátu zdarma. Komerční banka se tak chytla jedinečné šance a její zaměstnanci zapracovali na skvělé službě. Jako kupující třeba využijete technickou inspekci budovy, v rámci které dokážou inspektoři zjistit, v jakém stavu je daná nemovitost, jestli má nějaké skryté vady a závady a podobně. Spokojeni budete po všech stránkách.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

eleven + sixteen =