Získejte výpis z trestního rejstříku snadno a rychle

Výpis z rejstříku trestů je nezbytný při zřizování živnostenského listu a v některých případech, kdy se ucházíte o novou práci. Je to způsob evidence osob, které byly v trestním řízení pravomocně odsouzené soudem a dalších skutečností, které jsou pro trestní řízení nějakým způsobem významné. Údaje z této evidence jsou potřebné k prokázání bezúhonnosti. Kde tento výpis získat a jak vás jeho obsah ovlivní, se dozvíte v tomto článku.

Situace, kdy se bez výpisu neobejdete

Opis z evidence trestního rejstříku obsahuje všechny informace o osobě a její trestní minulosti, nebo naopak úplné bezúhonnosti. Vyžádat si jej může osoba, které se zmíněná evidence týká, soudy a orgány veřejné správy pro potřeby přestupkového řízení. Jak už bylo řečeno, výpis z rejstříku trestů slouží k prokázání bezúhonnosti nejčastěji při žádosti o živnostenský list, ale vyžadují ho často i zaměstnavatelé jako přílohu k životopisu nebo doklad nutný k osobnímu pohovoru. Firmy se tak snaží chránit nejen sebe a své zaměstnance, ale také dobré jméno své společnosti, popřípadě majetek. Málokdo už však přihlíží na povahu trestního činu, která nemusí mít nic společného s pracovní pozicí.

Proč je výpis z trestního rejstříku tak důležitý

Pokud po vás zaměstnavatel vyžaduje výpis z rejstříku trestů, měl by umět zdůvodnit, proč pro danou pozici tento dokument požaduje. V opačném případě se může jednat o diskriminační jednání. Něco jiného je ovšem situace, kdy jste byli trestně stíháni za čin, který máte v budoucím zaměstnání přímo vykonávat. Trestní bezúhonnost je většinou ze zákona nezbytná u služebních pozic, které se týkají zdravotních sester, učitelů, soudců, notářů, sociálních pracovníků nebo policistů. Zde je nutné mít výpis z trestního rejstříku bez záznamu. Podobně se posuzuje povaha trestného činu i při žádosti o živnostenský list a zahájení podnikání.

Výpis z rejstříku získáte na počkání

Získat výpis z trestního rejstříku není většinou nic složitého. Vystaví vám ho na požádání každé Czech POINT stanoviště, které naleznete většinou na poště označené specifickým symbolem a nápisem. Přitom mějte na paměti, že výpis z trestního rejstříku na poště bude stát symbolických 100 korun a jeho platnost trvá po dobu tří měsíců. Celý proces netrvá déle než pár minut, a tak potřebný dokument můžete sehnat doslova na poslední chvíli. Kromě peněz budete potřebovat platný doklad totožnosti a často také rodný list, který je vyžadovaný například u vdaných žen kvůli ověření rodného příjmení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 × three =