Znáte ekologické nádobí z cukrové třtiny?

Žít ekologicky je dnes trendy. Lidé třídí odpad, vyrábí ze starých věcí nové, snaží se neplýtvat vodou, mají snahu používat méně plastových výrobků. Chovat se ohleduplně k přírodě není omezující. Každý může přispět svou troškou do mlýna a společně možná dokážeme velké věci.

Víte, proč se někteří lidé nechovají ekologicky? Ve většině případů to není tím, že by jim byl osud naší Země ukradený. Jde spíš o zvyk. Jsou navyklí házet všechny odpadky do jednoho koše, nakupovat tuny jídla a pak ho vyhazovat, nechávat si puštěnou vodu celou dobu během čištění zubů. Přeučovat se tyto staré zvyky je těžké, ale stojí to za to. Druhým problémem je, že lidé často ani nevědí, co by měli dělat jinak. Jistě se najdou věci, o nichž ani vy nemáte tušení. Slyšeli jste například o nádobí z cukrové třtiny?

Stop plastům!

Plasty jsou velkým problémem. Obyčejná PET láhev se rozkládá zhruba 100 let! A teď si uvědomte, kolik plastových výrobků máte kolem sebe. Kolik z nich použijete jednorázově a pak prostě vyhodíte? Mikrotenové sáčky, láhve na pití, obaly od potravin nebo právě plastové nádobí. Ve většině případů přitom existují alternativy. Svačinu si místo do sáčku můžete dávat do krabičky, na pití si lze pořídit jednu kvalitnější flašku, kterou budete používat opakovaně, potraviny se už začínají prodávat bez obalů či do vlastních plátěných tašek a jednorázové nádobí se vyrábí z cukrové třtiny.

Talíře ze zbytků se rozloží za pár týdnů

Nádobí z cukrové třtiny se vyrábí přesněji řečeno z odpadu cukrové třtiny. Tento druhotný materiál by byl jinak spalován, tak proč jej ještě nevyužít? Ze zbytků z jednoho stvolu třtiny se vyrobí až 50 ks jednorázového nádobí – talířky, nápojové kelímky, misky, krabičky. Materiál je lehký, pevný, odolný vůči vodě i tukům, nepromastitelný, lze ho ohřívat v mikrovlnné troubě. Především se ale dokáže rozložit během 8-12 týdnů. Myslete na to, až budete v létě grilovat a pořizovat jednorázové nádobí. To z cukrové třtiny lze zakoupit například v e-shopu Jarico.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

two + nine =